Co trzeba wiedzieć o królikach

Na czym powinna polegać opieka nad naszym królikiem

Jakie są nasze Króliki?
Podstawowa ich cecha jest taka, że są to zwierzęta stadne.
Dlatego do szczęścia oczekują na towarzysza tego samego gatunku. Czyli najlepiej mieć dwa króliki:)
Bez względu na to ile poświęcamy im uwagi nigdy nie zastąpimy im uszatego przyjaciela. Pies czy kot również w tym przypadku się nie sprawdzi. Samotność uszaka powoduje pogorszenie stanu zdrowia zarówno fizycznego jak i psychicznego.

Króliki mogą być łączone w parach lub w stadach. Nie muszą być takiej samej płci jednak należy pamiętać, że trudniej jest zaprzyjaźnić dwie dziewczynki czy chłopców niż parkę.

Pamiętajmy, że nie zaprzyjaźniamy królików, które nie są wykastrowane. W przypadku pary mieszanej bardzo szybko staniemy się dziadkami a tego nie chcemy.

Króliki, podobnie jak inne zwierzęta, przed zabiegiem są agresywne. Mogą ze sobą walczyć i dotkliwie się pogryźć. Nawet jeśli uda nam się je zaprzyjaźnić to cały proces będzie trzeba powtarzać na nowo po wykastrowaniu. Następuje wtedy zmiana zapachów oraz charakter króliczka.

A co mówią króliki na nie królicze towarzystwo?

Jak to jest?
Może nasz króliczek będzie miał inne towarzystwo? Będzie mieszkał u nas w domu, na przykład ze świnką morską lub innym gryzoniem.

Absolutnie nie. Każdy gatunek porozumiewa się ze sobą innymi językami. Ich mowa ciała znacząco się różni. Drugim ważnym powodem, dla którego nie łączymy królików z gryzoniami jest choroba E.cuniculi, która jest dla nich ogromnym zagrożeniem – wręcz śmiertelnym.

Króliki łączymy tylko z królikami, świnki ze świnkami i tak dalej… 🙂 

Jak powinien mieszkać każdy dobrze zadbany królik.

Oczywiście jego bezpiecznym domem jest właściwa klatka.
Kiedy podejmiesz decyzję o posiadaniu królika musisz wybrać mu odpowiednią klatkę.
Najważniejsza jest w tym wypadku wielkość. Klatka nie może być mniejsza niż 120 cm ale jak wiadomo im większa, tym lepsza. Świetnym wyborem będzie zagroda, która da królikom więcej przestrzeni. Króliki hodowlane natomiast powinny zrezygnować z klatek na rzecz zagrody. Najlepszym rozwiązaniem zarówno dla królików miniaturowych, jak i hodowlanych jest życie bezklatkowe. W tym wypadku należy odpowiednio zabezpieczyć całą przestrzeń. Usunąć szkodliwe rośliny, kable i inne rzeczy, którymi Twój królik jest zainteresowany chociaż nie powinien.

Pamiętaj, że nawet największa klatka nie zapewni królikowi ruchu, którego potrzebuje. Należy zapewnić mu minimum 4 godziny codziennego wybiegu.

Mam już klatkę dla królika i co dalej?

Klatkę dla królika należy dobrze wyposażyć. 
Masz już odpowiednią klatkę lub zagrodę? Świetnie! Teraz zadbajmy o odpowiednie wyposażenie. Kuweta powinna być adekwatna do rozmiaru królika. Najlepiej jeśli jest przesiewowa. Wtedy stópki Twojego pupila pozostaną czyste, a on sam nie będzie miał możliwości wyjadania brudnego pelletu (co niestety dość często lubią robić).

Miseczka na jedzenie może być plastikowa lub ceramiczna. Na wodę może być poidełko lub miseczka ceramiczna o płaskim dnie.

W klatce musi się również znaleźć paśnik na sianko. Na rynku dostępnych jest wiele różnych możliwości. Są paśniki zewnętrzne, wewnętrzne, materiałowe i drewniane. Są również specjalne kuwetopaśniki dla tych, którzy lubią skubać sianko podczas korzystania z toalety. Wszystkie te rozwiązania są dobre. Najważniejsze jest, aby nie wykładać sianka do klatki luzem. Klatkę możemy wyłożyć zwykłym kocykiem lub dry-bed. Nic nie stoi na przeszkodzie aby klatkę pozostawić w stanie „surowym”.

Królicza toaleta

Dla królików zalecany jest pellet, który się nie zbryla. Jest on bardziej ekonomiczny od innych żwirków, a przede wszystkim bezpieczny dla naszych podopiecznych.

Trociny nie są wskazane do używania przy królikach. Pył, który się unosi stwarza zagrożenie dla układu oddechowego. Kiedy są mokre wpływają niekorzystnie na królicze skoki.

Nie wskazane jest również używanie kocich żwirków takich jak: bentonitowe, silikonowe, tofu i zbrylające. Żwirki te są niebezpieczne w przypadku zjedzenia.

Królicze spacery. Czy mogę z nim wyjść na dwór?

Królik jak najbardziej może wychodzić na dwór ale w odpowiedniej zagrodzie. Musi być osłonięta od góry – na wypadek ataku drapieżnika np. jastrzębia lub kota. Z tego samego powodu nie należy wypuszczać ich samopas. Kolejnym powodem, dla którego króliki powinny być na zewnątrz ogrodzone jest możliwość ucieczki i zjedzenie roślin, które są trujące np. popularne tuje.

W zagrodzie powinna znaleźć się miseczka z wodą, sianko oraz schronienie np. domek.

Należy również pamiętać, że nie wypuszczamy królika na dwór jeśli jest chłodno lub ziemia jeszcze nie jest nagrzana. Zazwyczaj w drugiej połowie maja możemy zacząć wypuszczać nasze uszaki.

Króliki mogą wychodzić również zimą (jak one uwielbiają śnieg!) ale muszą być odpowiednio zahartowane i w pełni zdrowe. Przed takim krokiem najlepiej skonsultować się z weterynarzem aby wykluczył przeciwwskazania.

W sklepach zoologicznych często możemy znaleźć szelki dla królików. Nie są one jednak wskazane dla naszych podopiecznych. Bardzo łatwo mogą uszkodzić kręgosłup. Ich ciałka i układ kostny nie jest przystosowany do noszenia szelek czy obroży.

Zabawa naszych królików.

Króliki potrzebują domki, w których mogą się schować. Muszą być dopasowane rozmiarem. Kryjówki są dla nich bardzo ważne. Zapewniają im komfort psychiczny i poczucie bezpieczeństwa. Nie należy zmieniać ich położenia a tym bardziej wyciągać z nich uszaków. Zapamiętują one ułożenie swoich bezpiecznych miejsc. W chwilach, które uważają za zagrożenie dla siebie nie muszą szukać drogi ucieczki tylko od razu schować się tam, gdzie są bezpieczne. Jest to uwarunkowane naturalnym instynktem przetrwania.

Nasi podopieczni podobnie jak psy czy koty również lubią się bawić. Możemy zapewnić im plac zabaw, na którym będą swobodnie szaleć. Króliki bardzo lubią tunele (takie same jak dla kotów). Bawią się w nich, a jednocześnie jest to kolejna kryjówka.

Wszelkiego rodzaju zabawki węchowe urozmaicą im dzień i posiłek. Możemy dać im matę i kulę węchową, kulę smakule i zabawki interaktywne. Takie zabawki wpływają pozytywnie na ich rozwój intelektualny (wbrew pozorom to naprawdę mądre zwierzątka), zachęcają do poznawania nowych rzeczy i do potrzebnego im ruchu. Dodatkowo mogą być wykorzystywane w procesie rehabilitacji np. kula smakula wspomaga pracę mózgu i powrót do sprawności przy zaburzeniach neurologicznych

Higiena i pielęgnacja królika

Kolejne pytanie, na które odpowiedź jest przecząca. Królików nie wolno kąpać. Wyjątek stanowi jedynie zalecenie lekarza weterynarii specjalizującego się w leczeniu królików.

Jeśli dbamy o higienę króliczej klatki i regularnie wyczesujemy naszego pupila przy jednocześnie właściwej diecie, nie musimy martwić się o jego czystość.

Kąpiel to ogromny stres dla królika. Jest też duże ryzyko infekcji i niebezpiecznego zapalenia płuc.

Króliki potrzebują częstego (najlepiej codziennego) czesania futerka. W innym wypadku można doprowadzić do poważnego (i często śmiertelnego) zatkania. Większość uszaków niestety nie lubi tego procesu. Warto je jednak powoli oswajać ze szczotką i pokazywać, że nie ma się czego bać 🙂

Cyklicznie należy również obcinać pazurki. Możemy to zrobić za pomocą specjalnych obcinaczek. Należy przyciąć pod delikatnym kątem zaraz za widoczną linią na pazurkach. Możemy z tym udać się również do weterynarza. Wtedy zrobi to za nas bez dodatkowego stresu.

Zastanawiam się nad tym, żeby mieć w domu królika.

Jak już udało Ci się zapoznać ze wszystkimi aspektami posiadania królików, należy zadać sobie pytanie czy to zwierzę dla mnie. Zadaj sobie kilka pytań i odpowiedz szczerze.

  1. Czy mam odpowiednią ilość czasu żeby zatroszczyć się o minimum dwa króliki przez najbliższe 8-10 (a nawet dłużej) lat?
  2. Czy stać mnie na utrzymanie uszaków (odpowiednie jedzenie, pellet, opieka weterynaryjna, która potrafi być bardzo kosztowna)?
  3. Czy w razie wyjazdu mam kogoś kto odpowiednio zajmie się moimi podopiecznymi?
  4. Czy mam w okolicy weterynarza specjalizującego się w leczeniu zajęczaków?
  5. Czy jestem gotowy na ewentualne zniszczenia?
  6. Czy wszyscy w domu zgadzają się na króliki?
  7. Czy domownicy (w tym ja) nie mają alergii?

Jeśli odpowiedzi na powyższe pytania były twierdzące, możesz zacząć rozglądać się za uszatym towarzyszem. Zadbaj o odpowiednią wyprawkę i o królika ze sprawdzonego źródła jakim są legalne hodowle i fundacje (co roku wiele królików ląduje na ulicy, w śmietnikach i lasach). W takich miejscach możesz liczyć na realną pomoc w opiece i poszerzaniu swojej wiedzy.

„Stajesz się odpowiedzialny na zawsze za to, co oswoiłeś.” Antoine de Saint-ExupéryMały Książę

Nasz asortyment dla małych zwierząt w sklepie zoologicznym znajdziesz tutaj

Znamy się bardzo bobrze na żywieniu zwierząt domowych. Wszystkich
zwierzaków, ponieważ mamy zespół wysokiej jakości fachowców w każdej dziedzinie opieki nad zwierzętami.

Nasza firma jest na rynku od kilkunastu lat i nasza misją jest dostarczać zdrowie naszym domowym zwierzętom oraz pupilom naszych klientów.
Nie lubimy słabej jakości jedzenia, nie kupujemy naszym domowym futrzakom niczego taniego i słabej jakości, dlatego cieszą się one zdrowiem, są szczęśliwe oraz są z nami długo.
Pomijamy tu kwestie związane z leczeniem, bo dobrze karmione koty, psy i inne domowe zwierzaki po prostu mniej chorują.
Poznaj nasza ofertę produktów zoologicznych, która cały czas się zmienia tak jak wiedza o właściwym żywieniu naszych podopiecznych.

Co mamy dla zwierząt?
mokre karmy dla psów
suche karmy dla psów
posłania, przysmaki oraz wiele innych produktów psich również dla ich higieny
mokre karmy dla kotów
suche karmy dla kotów
– świetne delikatne żwirki dla kotów
– oraz inne rzeczy przydatne dla kotów takie jak drapaki, kuwety, kocie przysmaki. Twój kot będzie zadowolony. 
– mamy też ofertę dla małych ssaków, np. dla królików, chomików
– są też produkty dla koni
– oraz asortyment artykułów przydatnych w domu, na przykład od szwajcarskiego Rotho

Sprawdź jakie marki produktów oferujemy:

Nasza strona ma na celu poprawić naszą komunikację o psach kotach oraz małych zwierzętach, którymi się na co dzień opiekujemy. Bądź z nami w 1st Choice dla domowych pupili

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *